Kraniomandibulární osteopatie - onemocnění kostí čelisti a lebky

Lešanská 1176/2a
Chodov, Praha 4
bulterierclub@email.cz

Články o chorobách a zdraví

|

Kraniomandibulární osteopatie - onemocnění kostí čelisti a lebky

 

Příčiny: dědičnost nebo neznámé

 

Klinika: Objevuje se ve 3 - 9 měsících, otok a bolestivost čelisti, neschopnost otevřít dutinu ústní, oboustranně symetrické. Zesílení je drsné a tvrdé. Souběžně mohou být zvětšeny mízní uzliny a svalová tkáň ubývá. Zuby normální. Postupně ztuhnutí kloubu čelisti a zánik pohyblivosti. Novotvoření kosti končí s ukončením osifikace, tj.7 - 8 měsíců stáří, v 11ti - 13ti měsících se proces stabilizuje, postupně dochází k ústupu.Ve věku 2 - 3 let většinou nenalezneme změny.

 

Diagnostika: pohmatem, rentgenem.

 

Léčba: symptomatická, odstranění bolesti. V časopise doporučují kortikoidy 4-10 měsíců, v závažných případech euthanasie.

 

Plemena: zejm.west, cairn, skot, ale i bostonek, labrador, doga, dobrman a buldok.

 

Moje pozorování:

 

Viděla jsem několik bulteriérů, kterým asi ve 4. měsíci narostl hrbolek na čelisti, většinou vpravo. Hrbolek roste, kost se zesiluje. Bolestivost neudával žádný z majitelů. Léčila jsem jen polovinu případů, a to vždy homeopatií, přičemž po zahájení léčby kost přestala růst a postupně se zmenšovala. Ve srovnání s textem nikdy nedošlo ke zdravotním komplikacím, pohyblivost čelisti zůstala zachována, útvar se začal zmenšovat mnohem dříve a skutečně asi za rok nebyl vůbec hmatný.

 

Zveřejněno se souhlasem autorky:

MVDr. Simona Müllerová

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.trojskykun.com

http://www.alternativniterapie.estranky.cz