Nežádoucí nakrytí

Lešanská 1176/2a
Chodov, Praha 4
bulterierclub@email.cz

Články o chorobách a zdraví

|

Nežádoucí nakrytí

 

Fenky dospívají již po šesti měsících stáří. Toto dospívání je pohlavní, ale ne fyzické a duševní. Dříve platilo, že malá plemena dospívají skoro o půl roku dříve než velká. Moje veterinární praxe mě přesvědčuje, že už několik let neplatí mnoho věcí, které jsme se učili ve škole. Tedy tak jako tak, od šesti měsíců nevíme, kdy už fena začne hárat a do roku a půl můžeme být klidní, že je v pořádku, když už nehárá.

 

Říje většinou trvá 21 dnů, plodné dny jsou od 9. do 18. dne. Platí zde plemenná variabilita. Já chovám bulteriéry a ti mají plodné dny téměř vždy až po 15. dnu. Nejlépe je hlídat fenku od sedmého dne říje. Pokud ji neuhlídáte, máte několik nezdravých variant.

 

5. a 7. den po nakrytí se dostavíte na injekci, která způsobí prodloužené odlupování děložní sliznice i s nechtěnými zárodky. Fenka má pak další 2 – 3 týdny trvající výtok, pro psy atraktivní, avšak většinou již nedojde k oplození. Tento zásah může způsobit vznik cyst na vaječnících nebo na děloze, zánět dělohy nebo nadměrné krvácení. Na tyto varianty je nutné majitele upozornit. Přesto jsem ve své praxi zažila jen 2 hnisavé výtoky po aplikaci těchto injekcí a jednou velmi silné, dlouhodobé krvácení. Všechny případy jsme ambulantně zvládli.

 

Pokud promeškáte toto rané období, je vhodné po 24. dnu od nakrytí zajít na ultrazvuk, zda je fena březí či ne. Pokud ano, a vy jistě víte, že štěňata nechcete, 30. den zahájíte přerušení březosti. Jedná se o 5 injekcí obden a podávání tablet. Tyto léky hormonálně změní stav dělohy a zárodky odumřou. Mohou se vstřebat nebo vyloučit ve formě různého výtoku. Nechat fyzicky nezralou fenku donosit štěňata znamená opět riziko. Březost se může podepsat na jejím vývoji i zdraví.

 

Zveřejněno se souhlasem autorky:

MVDr. Simona Müllerová

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.trojskykun.com

http://www.alternativniterapie.estranky.cz