Vrozená hluchota

Lešanská 1176/2a
Chodov, Praha 4
bulterierclub@email.cz

Články o chorobách a zdraví

|

Vrozená hluchota

Vrozená hluchota
- je způsobená vývojovými vadami v buňkách nervu a /nebo tkáních odpovědných za přenos a interpretaci zvuku. Tento stav může a nemusí mít dědičný základ. Plemena všeobecně nejvíce postižená jsou Dalmatin, Border Collie, Anglický Setter,Bull Terrier, Collie, Anglický ovčácký pes a Rottweiler. Vrozená hluchota je většinou zjištěna u mladých psů a je často spojena s nekompletní pigmentací srsti hlavně na hlavě a okolo uší. Psi s predominantní bílou, strakáči a merle srstí mají zvýšené riziko vrozené hluchoty, nejvíce ti s bílou hlavou nebo převážně bílou. Merle geny vytvářejí skvrnitost nebo merle efekt mnohobarevných jednotlivých chlupů. Geny skvrnitosti ovlivňují množství a rozložení bílé ve psí srsti( merle je v jiné gen. informaci a strakatost také v jiné).
Jak tyto geny ovlivňující barvu srsti spolupůsobí aby vyvolaly hluchotu, je velmi složité a obtížně srozumitelné. Pokud mají psi pigmentové buňky uvnitř ucha, většinou slyší normálně. DĚDIČNOST HLUCHOTY JE SPOJENA S GENETICKÝM BALÍČKEM, KTERÝ RODIČE PSA VLOŽÍ DO VRHU.
Takže pokud jste četli pozorně, genetika PLL se nerovná genetice hluchoty, protože je polyfaktoriální. Zatím se nestalo, aby ze dvou PLL clear se narodil přenašeč. Zato ze dvou slyšících psů se narodil hluchý i pouze na jedno ucho slyšící pes. BAER test nezaručí, že ve vrhu nebudete mít při spojení určitých jedinců neslyšící, či polohluché štěně. Toto vyšetření Vám pouze potvrdí, že chováte na klinicky zdravých psech, ale ne GENETICKY ZDRAVÝCH!
volně zpracováno dle textu Dr. George M. Strain, Louisiana State University - School of Veterinary Medicine
MVDr.Markéta Pacltová 16. 10. 2012