Důležité veterinární upozornění!!!

Lešanská 1176/2a
Chodov, Praha 4
bulterierclub@email.cz

Články o chorobách a zdraví

|

Důležité veterinární upozornění!!!

 

Vážení kolegové,

již i na území ČR se objevují případy AUJESZKYHO CHOROBY u černé zvěře. Je prokázán výskyt této choroby minimálně u 30% populace černé zvěře.

Přirozeným hostitelem viru Aujeszkyho choroby a jediným druhem, který přežívá infekci je prase. Pouze tento druh zvířat se může stát latentním nosičem viru. Virem Aujeszkyho choroby se mohou nakazit téměř všechny druhy savců (skot, ovce, kozy, kočky, psi) kromě člověka a primátů. Tato choroba není přenosná na člověka, ale pro psy je smrtelná, uhynou během 1-2 dnů, protože zatím na to není vakcína.

Původcem je virus, který se vylučuje hlavně v nosním sekretu, slinách a především tělními sekrety a je obsažen v barvě, vnitřnostech a mase. Stresem se aktivita viru zvyšuje.

První příznaky onemocnění jsou podobné jako u vztekliny.

Buďte proto při dosledu černé zvěře a naháňkách opatrní, snažte se o co nejmenší styk Vašeho psa s divočákem, hlavně jej nenechte lízat barvu, ryj a nedávejte jim za odměnu syrové kousky masa a vnitřností. Více informací o ACH je na internetu Wikipedie Aujeszkyho choroba.

Pro Vaší představu Vám přikládám obrázek průběhu této choroby u psa, který mi poskytl MVDr. Šmolík.

 


 

Myslím, že obrázek mluví za vše. Buďme proto opatrní!!!

 

Pokud najdete v honitbě uhynulý kus černé zvěře bez známek cizího zavinění, vychrtlý, vydřené fleky na srsti, zvětšené množství slin na ryji, nechte prosím tento kus ihned veterinárně vyšetřit.

 

Dále došlo k novelizaci Veterinárního zákona, který vstoupil v platnost dnem 01.01.2012, seznamte se hlavně s § 27 odst.b týkající se nakládání se zvěřinou. Za nedodržování této úpravy budou velké sankce.

 

Zpracoval: Gerhard Klee člen OMR