Lymská borelióza

Lešanská 1176/2a
Chodov, Praha 4
bulterierclub@email.cz

Články o chorobách a zdraví

|

Vzhledem ke zkušenostem v mém okolí s touto nemocí jsem se rozhodla dát dohromady pár základních informací a hlavně informovat všechny majitele bulíčků o možnosti očkovat proti Lymské borelióze, což např. u lidí dosud není možné. Investice do očkování je v řádu stokorun a tudíž se opravdu vyplatí!!

Původcem nemoci je mikroorganismus spirocheta - Borrelia Burgdorferi. Borelia je malá spirocheta z rodu, který zahrnuje více než 20 druhů. Některé byly izolovány z nemocných zvířat a lidí, zatímco jiné byly nalezeny u rezervoárových hostitelů bez příznaků nebo klíšťat. Borelie lymského typu byly rozděleny alespoň do 4 podskupin. Borelie nepřežívají volně v prostředí, ale jsou šířeny cestou obratlovců – rezervoárových hostitelů a přenášeny klíšťaty, která zabydlují teplotní pásma s chladnějším počasím. V Evropě jde hlavně o klíšťata rodu Ixodes. Klíšťata Ixodes nepřežívají dlouho ve vnitřních prostorách a není žádný přímý důkaz o tom, že by infikovaný pes nebo kočka představovali přímé riziko nákazy pro člověka.

Promořenost klíšťat boreliózou může sahat v rozmezí od 2% do 40%, záleží na výskytu nákazy v místě pohybu psa. V ČR se promořenost odhaduje okolo 20%. Protože pes nachytá při probíhání travou daleko více klíšťat, než člověk, existuje reálná možnost, že se s infekcí většina psů v různé intenzitě setkala. Záleží na množství přijaté infekce a odolnosti jedince a jeho imunitního systému, zda nemoc propukne klinicky. Proto dnes většina psů má proti borelióze protilátky, ovšem někteří psi mohou působit také jako asymptomatičtí nosiči (v jejich těle se vyskytuje infekce schopná vyvolat nemoc, ale pes nemá vnějškově zjistitelné příznaky nemoci a slouží vlastně také jako rezervoár nákazy). Psi nerozšiřují nákazu močí. Borelie se množí v klíšťatech a hostitele napadají přenosem slinami klíšťat. Čím větší je množství spirochet, které vniknou po přisátí klíšťat do kůže hostitele, tím je větší riziko nákazy. Borelie se množí v místě průniku do kůže a odtud pronikají do dalších tkání. Po klíštěcím kousnutí se vyvíjí infekce s klinickými příznaky pouze u některých jedinců, což závisí na virulenci spirochet a na imunitním stavu organismu. Klinické onemocnění vychází z vlastní imunitní odpovědi napadeného jedince. U experimentálně nakažených psů vznikají klinické příznaky 2 až 6 měsíců po přisátí klíštěte. Nástup klinických příznaků obvykle souvisí s prvotním zvýšením protilátek v séru.

Akutními příznaky onemocnění jsou horečka, střídavé kulhání, místní zvětšení mízních uzlin a hubnutí. U dlouhodobějších onemocnění vzniká zánět kloubů a může dojít k poruchám nervové soustavy. Na rozdíl od člověka chybí často u zvířat začervenání místa přisátí hmyzu. Proto se borelióza většinou zjistí za 2-5 měsíců po poštípání, až dojde k projevu výše popsaných příznaků. Mezi vzácné příznaky onemocnění patří postižení srdce, ledvin nebo křeče.

Onemocnění je dobře léčitelné antibiotiky. Antibiotická léčba amoxicillinem, azithromycinem, ceftriaxonem a doxycyclinem trvá minimálně 30 dní, ale bohužel po přerušení podávání ATB dochází v některých případech k obnovení klinických příznaků. To může vyvolat chronické imunitní a zánětlivé problémy.

Borelióze lze u psů předejít včasným očkováním. Pokud zvolíme tuto možnost, pak je dobré vybírat vakcíny české výroby, protože obsahují všechny tři typy borelií, které se v České republice vyskytují. S vakcinací vám poradí nejlépe váš veterinární lékař, a to i podle typu zvoleného vakcinačního programu, který u psa uplatňujete. Vakcinaci samotnou však nelze považovat za dostatečné preventivní opatření, pokud nejsou soustavně používány preventivní prostředky proti klíšťatům. Očkuje se vždy pouze v zimním období, aby se vyloučilo možné současné nakažení klíštětem. Pokud je pes vakcinován poprvé v životě, začínáme 1. dávkou očkovací látky a potom po 1 měsíci dávku opakujeme. V dalších letech potom očkujeme psa již pouze 1x za rok. S očkováním můžeme začít od 3. měsíce věku psa. Očkování proti borelióze je zvláště vhodné pro psy pohybující se v oblastech se zvýšeným výskytem boreliózy.

Upřímně všem doporučuji do očkování investovat a předejít tím velkým zdravotním nepříjemnostem a investicím do následné léčby, neb touto nemocí jsou skutečně ohroženi všichni naši bulíci.

 

autor: Alžběta Vrůblová