Vnější parazité

Lešanská 1176/2a
Chodov, Praha 4
bulterierclub@email.cz

Články o chorobách a zdraví

|

Blechy - blecha parazituje na psovi asi 1 hodinu denně. Zbytek času tráví pářením a kladením vajec v prostředí, kterým může být postel, koberec, bouda, trávník.
Nevidíme-li na psovi blechu, ani zdaleka to neznamená, že je nemá. Nestrávená psí krev - bleší trus vypadá jako zrnka prachu nebo štěrku, malé červenohnědé granulky. Blecha klade desítky tisíc vajíček do prostředí a v závislosti na teplotě se za 14 dní líhnou larvy. Larvy také sají a často na lýtkách majitelů. Protože jsem odpůrcem koupání psů všeobecně, mým klientům nedoporučuji ani protibleší šampony. Vysušují a působí max. 2 dny. Zabijí pouze dospělce, přítomné v srsti. Dnes je řada tabletových a olejových spot-on přípravků, které se krevním oběhem roznesou po celém těle psa, čili i k očím a nosu, kam se bojíte nastříkat spraje. Tyto přípravky působí 4-6 týdnů. Nebo 3 měsíce. Já osobně asanuji prostředí vpuštěním psa ošetřeného spot-on přípravkem, na všechna místa v domě. Vychytá larvy i dospělce a protože přípravek působí déle, než do vylíhnutí nových larev, jsou blechy po čase pryč.

 

Klíšťata - spot-on přípravky působí na klíšťata kratší dobu než na blechy. Máte-li ve svém okolí problém s klíšťaty, použijte takový spot-on, který je zaměřený na klíšťata. Přípravek zabraňuje napadení i přisátí, pokud už k přisátí dojde, klíště uhyne dříve, než vymění svoje tělesné tekutiny s hostitelem, tedy ho nestačí nakazit . Klíště nejprve asi 2 hodiny nasává, teprve potom infikuje.

 

Vši, všenky - jsou medově žluté a stále jich přibývá. Spot-on to vyřeší. Nejvíce jich je na uších kokršpanělů.

 

Roztoči
Dravčík - toto je zásadní, nejaktuálnější problém bulteriéra. 95% alergií bulíků je způsobeno jím. Tuto problematiku podrobně proberu v příštím zpravodaji. Spot-on nebo tablety dravčíky zlikvidují, ale je třeba je používat dlouhodobě, minimálně 9 měsíců v roce.
Kloši - nejsou pro psa nebezpeční. Pes je přinese z lesa, je to černý, rychle pobíhající tvor větší než klíště.

 

Mouchy, komáři - dnes jsou k dispozici spot-on přípravky i proti nim. Vše závisí na místě bydliště.

 

Vnější parazité přenášejí spoustu nemocí, dráždí kůži, ulamují srst. Mimo jiné mnozí, např. dravčíci, jsou přenosní na lidi. Přestože jsem převážně léčitel a homeopat a snažím se maximálně omezit chemické léky, od očkování, odčervení a likvidace vnějších parazitů nikdy neustoupím.

MVDr. Simona Müllerová