Oči, nos

Lešanská 1176/2a
Chodov, Praha 4
bulterierclub@email.cz

Články o chorobách a zdraví

|

Oči:
Mezi zvláštnosti plemene ABT patří utváření lebky. Je v mnoha směrech odlišná od ostatních plemen. Mezi odlišnosti patří uložení očí. Jsou úzké a hluboko uložené. Proto se do nich velmi snadno dostává prach, nečistoty, drobná semínka trav. Samočisticí schopnost je velmi malá. Musíme proto zvykat psa, od štěněte, na pravidelné čištění očí. Posadíme jej, pochválíme a zřetelně velíme: "očička"! Potom manipulujeme s malým množstvím vlažného roztoku borové vody, kterou vpravíme do oka a následně jemně mneme. Pokud si myslíte, že Váš pejsek pochopí uvedený povel napoprvé, pak se mýlíte. Jen trpělivost přináší růže. Veškeré zákroky na hlavě jsou problematické u lidí i psů. Ve vaší "psí lékárničce", kterou jako řádní chovatelé jistě máte, nechybí pro ošetření očí: OPHTALMOSEPTONEX, LACRISIN nebo OPHTALMO AZULEN. Poslední jmenovaný pro ošetření oka ve více prašném prostředí, nebo při nižších a nízkých teplotách.

 

Nos:
Čich je prvním a posledním orientačním smyslem každého psa. Štěně nevidí a neslyší, ale má znamenitý čich, kterým najde pramen života - mateřský struk. Pes už nevidí a neslyší, ale má stále znamenitý čich, kterým se orientuje.
To je důvod, proč věnovat psímu nosu takovou pozornost. Ať již máte psa jen pro sebe, nebo s ním hodláte pracovat, musíte pravidelně sledovat jak vypadá nos Vašeho psa.
Psí nos je na pohmat chladný, ev. studený. Obvykle jsou nosní dírky bez výtoku. Pokud se objeví kapky u nosních otvorů, jsou čiré. Zakalení výtoku z nosu, nebo dokonce přítomnost vloček hnisu svědčí o infekčním procesu, který v dutině nosní probíhá. Okraje nosních otvorů oplachujeme borovou vodou, kterou v lékárničce máme a případné nálepy u nosních otvorů ošetříme jemným vtíráním BÍLÉ VAZELÍNY. Je neutrální, není aromatická a změkčí okraje nosu. Pomůže odstranit případné nálepy.
Pokud je výtok hnisavý, spojený s vyšší teplotou a nechutenstvím, neváháme navštívit odborného veterinárního lékaře. Spojení výtoku z nosu s kašlem a vyšší teplotou signalizuje vážnější defekt, který je třeba léčit odborně.

Na závěr této pasáže dodáváme informaci o normální teplotě psa. Tělesná teplota zdravého psa se pohybuje okolo 38,3 /+- 0,5 oC/. Teplota se mírně zvyšuje při tělesné zátěži, nebo pohybu v přehřátém prostředí. Klesá v chladném počasí a ve spánku. Stejně tak se mírně mění ráno a večer.
Teplotu psa měříme v konečníku. Teploměr natřený stolním olejem, náležitě "střepaný" zasuneme jemným tlakem spojeným s krouživým pohybem do konečníku. Zasunutí musí být nejméně do jedné třetiny teploměru /u středních psích plemen/. Délka měření teploty je od 30 vteřin do jedné minuty minimálně. Pes u této manipulace stojí a proutek je fixován jednou rukou, teploměr pak druhou rukou.

 

MVDr. Simona Müllerová
Redakce: MVDr. Jiří Ohlídal