Hypothyreóza (snížená funkce štítné žlázy)

Lešanská 1176/2a
Chodov, Praha 4
bulterierclub@email.cz

Články o chorobách a zdraví

|

Štítná žláza je párová žláza jejíž laloky jsou uložené po stranách štítné chrupavky. Skládá se ze žlázových buněk uspořádaných do uzavřených váčků (folikulů). Tyto buňky produkují jód obsahující hormony thyroxin (T4) a trijodthyronin (T3). Funkce štítné žlázy je regulována adenohypofýzou (část podvěsku mozkového) pomocí TSH (thyreostimulační hormon), který zvyšuje průtok krve ve štítné žláze a zároveň ji stimuluje k produkci většího množství hormonů.

Adenohypofýza sleduje, jestli je v krvi dostatek hormonů štítné žlázy. Pokud ne, zvýší produkci TSH, čímž štítné žláze „řekne“, že má začít pracovat. Samotná adenohypofýza je pak regulována hypothalamem. Štítná žláza je tak posledním článkem v regulaci po ose hypothalamus - hypofýza - štítná žláza.

Hormony thyroxin (T4) a trijodthyronin (T3) se ve svých funkcích doplňují: zrychlují metabolismus,

zvyšují spotřebu kyslíku ve tkáních, zvyšují produkci tepla, zlepšují využití bílkovin a působí jako růstové faktory. Hormony štítné žlázy se v krvi mohou vyskytovat volně (FT4, FT3) nebo jsou vázané na bílkoviny. V posledně jmenovaném případě jsou pak nedostupné pro buňky - jinými slovy jsou sice v oběhu, ale buňky je z něj nejsou schopné „vychytat“.

Hypothyreóza může být primární nebo sekundární.

Primární znamená, že prvotní příčina snížené funkce je v poškození štítné žlázy jako takové, zatímco u sekundární je prvotní příčina někde jinde.

Jednou z nejčastějších příčin primární hypothyreózy u psů je autoimunitní zánět štítné žlázy (thyroiditis). Klinické projevy mohou být různé. Nejčastěji nastupují příznaky mezi 2 - 5 rokem života. Psi mohou být před nástupem příznaků onemocnění zdraví i několik let. Hlavní marker onemocnění – autoprotilátky proti thyroglobulinu jsou v krvi obvykle přítomné ještě před klinickými projevy onemocnění, ale u nás jsou zatím bohužel testy pro jejich diagnostiku nedostupné.

Tyto autoprotilátky ničí buňky štítné žlázy produkující hormony. Většina postižených psů je začne tvořit ve 3 - 4 letech věku. Vzhledem k tomu, že se onemocnění může rozvinout prakticky v jakémkoliv věku, je pravděpodobné, že příčina onemocnění bude v genech a jedná se tedy o onemocnění dědičné.

Projevuje se nejčastěji přibýváním na váze (obezita), snížením aktivity (líný, otupělý pes), nespecifickými problémy s kůží, nadměrným vypadáváním chlupů, alopecií (lysá místa na kůži), seboreou (zvýšený mazotok), chornickými infekcemi kůže a uší, psi mohou vyhledávat teplejší místa (jsou zimomřiví), někdy se mohou objevit tmavé pigmentace na kůži, jindy se zase může projevit neplodností.

 

Diagnostika

Názory na to, jaký diagnostický parametr či test je nejvhodnější se v různých pramenech liší.

Dle OFA (orthopedic foundation for animals) a ANTECH Diagnostics jsou nejdůležitějšími parametry pro diagnostiku FT4 (volný tyroxin – nenavázaný na bílkovinu viz. výše), cTSH (psí thyreostimulační hormon), TgAA (antithyreoglobuliny). Stanovení volného a celkového trijodthyroninu (T3) nemá u psa pravděpodobně větší diagnostický význam.

Testování FT4 je považováno za „zlatý standart“ ke stanovení toho, zda štítná žláza produkuje T4 v dostatečné míře a zda je tento hormon dobře dostupný pro buňky. Pokud bychom zkoumali celkový T4 nepoznáme z výsledných hodnot, jakou část ze zjištěného množství tvoří FT4 využitelný pro buňky (vysoká koncentrace T4 navázaného na bílkoviny je buňkám k ničemu). U psů se sníženou funkcí

štítné žlázy je v důsledku autoimunitního zánětu FT4 snížený. Následně se pomocí stanovení koncentrace psího TSH určí místo, které v rámci hypotyreózy nefunguje správně. V případě autoimunitní hypothyreózy onemocnění zasahuje pouze štítnou žlázu a adenohypofýza normálně produkuje TSH. „Vidí“, že je v krvi málo hormonů štítné žlázy a proto je koncentrace TSH v krvi nemocných psů zvýšená (snaží se stimulovat štítnou žlázu atrofovanou (zakrnělou) díky autoimunitnímu zánětu). Autoprotilátky proti tyhroglobulinu (TgAA) jsou přímým důkazem

autoimunitního zánětu štítné žlázy.

U nás jsou dostupné pouze testy na FT4, a cTSH. Dříve používaný test na lidský TSH je v dnešní době už příliš specifický pro člověka a psí TSH jednoduše nerozpozná. Antithyroidální protilátky (antithyreoglobuliny, antithyreoperoxidáza) představují problematické vyšetření, momentálně v ČR nejsou k dispozici testy pro psy. Ty mají k dispozici pouze některé laboratoře v zahraničí (např. v Německu Laboklin, Bad Kissingen nebo v Americe OFA).

Lidské testovací sety se obdobně jako u lidského TSH již nedají použít, jelikož jsou příliš specifické (fungují jen u člověka).

Dle MVDr. Humla z veterinární histopatologické laboratoře v Plzni, lze částečně využít lidský test stanovení antithyreoproxidázy (anti-TPO), ale přesnost tohoto testu není úplně stoprocentní a

nelze ho tedy využít ke konečnému stanovení diagnózy. Tyto protilátky se navíc mohou objevit u zvířat různého stáří. Znamená to, že zvíře, které v době vyšetření bylo zdravé, může o rok později onemocnět.

Ortopedická organizace pro zvířata (OFA, www.ofa.org, Columbia Missouri) vede otevřený registr psů, kteří byli testováni na autoimunitní thyroiditis ve 12ti měsících nebo později. Za poplatek 15USD

také vyšetření provádí. Přičemž opakované vyšetření psů zapsaných v jejich registru má být do budoucna zdarma. Vzhledem k tomu, že pes, který byl v 1 roce negativní, může onemocnět až jako šestiletý, lze doporučit provádět testy opakovaně (nejlépe každé 1-2 roky). U většiny psů se nemoc projeví ve 4 letech, OFA tedy doporučuje začít s každoročním testováním nejpozději v tomto věku. Žádný negativní test však stoprocentně nevylučuje možnost pozdějšího rozvinutí onemocnění. Testován je pouze aktuální stav štítné žlázy. Z výsledků vyšetření nelze předvídat změny v budoucnosti a nedá se říci, jestli rodiče budou produkovat zdravé potomky či nikoliv. Dalším důvodem pro pravidelné testování je skutečnost, že u nemocných psů někdy dojde k poklesu množství autoprotilátek a cash v krvi, výsledek vyšetření pak může být falešně negativní. Z tohoto důvodu by bylo dobré, kdyby chovatelé testovali své psy pravidelně, obzvláště v případech některého z klinických projevů.

 

Výsledky vyšetření (klasifikace dle OFA):

Normální: FT4, cTSH ve fyziologických hodnotách, TgAA negativní

Pozitivní na autoimunitní thyroiditis: FT4 nižší, cTSH vyšší než fyziologické hodnoty, TgAA pozitivní

Pozitivní na autoimunitní thyroiditis, kompenzovaný pes: FT4 normální, cash vyšší nebo normální, TgAA pozitivní

Idiopaticky snížená funkce štítné žlázy: FT4 nižší, cTSH vyšší, TgAA negativní.

Léčba

Je velmi důležité správně diagnostikovat, zda se opravdu jedná o hypotyreózu a ne o pouhé snížení hormonů štítné žlázy v krvi, dříve než se začne s léčbou! Pouhé snížení hodnot může nastat při těžkém nebo chronickém onemocnění, stresu, po podávání glukokortikoidů (např. Prednison), nesteroidních antiflogistik (léky proti bolesti), terapii potencovanými sulfonamidy (používají se k léčbě lehčích průjmů nebo zánětů močových cest), antikonvulziv (léky proti křečím, epilepsii) atd. Stačí např. to, že se pes krmí strumigenní dietou (např. brukvovité rostliny – zelí, kedlubny), nebo má v dietě nedostatek jódu atd. Právě z tohoto důvodu většina endokrinologů nedoporučuje zakládat diagnostiku na koncentraci celkového T4, protože může dojít k přecenění jeho snížené koncentrace v

krvi právě v těchto případech. To vše by mělo být zohledněno před začátkem léčby. Jakmile se jednou s léčbou začne, musí být dodržována do konce života psa. Pokud jsou suplementy hormonů štítné žlázy podávány zdravému psovi, dojde k atrofii jeho vlastní funkční štítné žlázy a pak už musí být léčen do konce života. Vlastní léčba hypothyreózy je pak snadná, pomocí levných suplementů

thyreoidních hormonů - thyroxin (levothyroxine).

 

Literatura:

http://www.basenjiclubvic.org/thyroid.html 4.5.2008

http://basenjicompanions.org/health/thyroid/index.html 4.5.2008

http://www.basenji.org/ 4.5.2008

http://www.peteducation.com/4.5.2008

http://mujweb.cz/Veda/biologie/hormon.htm 4.5.2008

http://www.darius.cz/archeus/NT_radia.html 4.5.2008

http://www.sinbaje.com/Health2.html 4.5.2008http://www.apubasenjis.com/bhealth.html

4.5.2008http://www.antechdiagnostics.com/clients/antechNews/1998/11-98.htm 4.5.2008http://

www.basenji.org/old/healththyroid.htm 4.5.2008http://www.offa.org/thyinfo.html4.5.2008Ettinger,

S. Textbook of Veterinary Internal Medicine. W.B. Saunders Co. Philadelphia, PA; 2000

 

Pokud máte zájem si nechat svého psa vyšetřit na onemocnění štítné žlázy,

vyžádejte si test v laboratoři určené zvířatům na cTSH, TgAA, fT4.

autor článku: MVDr. Martina Načeradská