Články o zdraví

Lešanská 1176/2a
Chodov, Praha 4
bulterierclub@email.cz

Články o zdraví

|

V současné době je na trhu nepřeberné množství druhů granulované stravy pro psy - od opravdového odpadu po diety určené psům s nejrůznějšími zdravotními problémy. Výrobci se nás snaží přesvědčit, že právě jejich značka je pro našeho psa to nejlepší, co mu můžeme nabídnout. Zkusme se na to podívat očima našeho psa - denně stejná strava, denně něco blížící se v lepším případě konzervě, v tom horším nekvalitní suchar.

Pokud chceme pro spokojenost našeho přítele něco udělat, zkusme mu nabídnout to, co je pro jeho život přirozenější - syrové maso s kostí (syrové kosti jsou lépe stravitelné a vyjma velkých tvrdých kostí se neštěpí), syrová vejce (možno i se skořápkou alespoň 2x týdně), ovoce, obiloviny (extrudované pelety - např. Candies, možno i ovesné vločky), spařenou nebo džusovanou zeleninu (pro psa je lépe stravitelná), tvaroh, jogurt, mořské ryby a vitamínové doplňky + více nenasycené mastné kyseliny ve formě losového a pupalkového oleje (mají výborný vliv na imunitní systém, kvalitu srsti a podporují činnost ledvin). Krmné dávky by měly být vyvážené, pestré. Přechod z granulované stravy na BARF by měl být pozvolný - nejlépe asi čtrnáctidenní. Je třeba zvážit, jestli pes netrpí nějakými závažnými zdravotními potížemi (např. onemocnění ledvin, jater, střev), pak je asi vhodnější opravdu kvalitní veterinární dieta, která přesně splňuje požadavky nemocného psa. Připravit doma stejně hodnotnou náhradu např. ledvinové diety, je téměř nemožné.

Co se týče druhů masa, lze použít kuřecí (nekrmte výhradně kuřecím - kuřata jsou krmena hodně sójou - ta má vysoký obsah fytoestrogenů, které můžou způsobit problémy s reprodukcí a proto ani sója samotná není vhodným krmivem v jakékoliv formě, krůtí, hovězí, jehněčí, vnitřnosti (žaludky, srdce, vemínko, kousek jater, ledvinky). Vyhýbejte se masům s vysokým procentem tuku k nimž patří především vepřové.

Ze zeleniny mrkev, pastinák, špenát, brokolice. Luštěniny raději ne. Nemám dobrou zkušenost ani s kapustou, zelím a kedlubnami pro jejich nadýmavé účinky. Lze použít ale pekingské zelí, stejně jako všechny druhy zeleniny. Nejlépe spařené a jemně rozmixované. Brambory lze použít rovněž povařené a nejlépe prolisované. Do tvarohu nebo jogurtu lze přidat lžičku medu, banán, pelety a další druhy ovoce - vyhýbejte se hroznovému vínu.

Pokud použijete maso a zeleninu v bio kvalitě, tím lépe. Krmení BARF dietou vás donutí přemýšlet o tom, čím psa krmíte a snad vám bude odměnou jeho spokojenost a vitalita.